عنوان صفحه (تگ عنوان)

تگ عنوان صفحه

تعداد زیادی از صاحبان وبسایت و یا سئوکار ها به دنبال مهم ترین پارامترهای رتبه بندی گوگل هستند تا سریع تر رتبه وبسایت خود را در گوگل بهبود ببخشند. بهینه سازی عنوان صفحه یکی از مهم ترین و قدرتمندترین بخش هایی است که باید آن را یاد بگیرید و به درستی آن را پیاده سازی کنید.

عنوان صفحه، اولین راه ارتباطی شما با بازدید کنندگان وبسایتتان خواهد بود.

ما در این مطلب به بیان ماهیت این تگ و روش های بهینه سازی اصولی آن و مشکلاتی که ممکن است در این بخش به آن برخورد کنید، پرداخته ایم. اما چنانچه بعد از مطالعه کامل این مطلب سوال و یا ابهامی داشتید، میتوانید آن را در بخش نظرات زیر همین مطلب با ما در میان بگذارید.

تگ عنوان یا تگ تایتل چیست؟

تگ عنوان یکی از مهم ترین تگ های HTML است که مشخص می‌کند عنوان صفحه شما در مرورگر چه باشد. در واقع این عنوان برای نمایش در نتایج گوگل مورد استفاده قرار میگیرد و قابل کلیک است.

برای مثال زمانی که در موتور جستجوگر گوگل تایپ میکنید “خرید یخچال الجی” یک سری نتایج برای شما نمایش داده می‌شود که گزینه های پیشنهادی گوگل می‌باشد. همانگونه که در تصویر زیر مشاهده میکنید عناوین جذاب و مربوط که برای هر سایت اختصاصی هستند، قابل کلیک می‌باشند. این عناوین را با تگ عنوان در صفحات مشخص میکنند.

تگ عنوان چیست
نکته: بسیاری از افراد این تگ ها را با نام “متا تگ عنوان” می شناسند. البته بحث در مورد اینکه این عناوین از لحاظ فنی از دسته متاها محسوب می شوند یا خیر بسیار زیاد است.

 

متا تگ عنوان، موجب درک بهتر مفهوم صفحه توسط ربات گوگل خواهد شد!

کد تگ عنوان چگونه است؟

این تگ درون تگ مهم Head قرار میگیرد و از اولین کدهایی است که در زمان بارگذاری سایت خوانده می شود که مثال آن به صورت زیر است:

<head><title>Example Title</title></head>

حال که با ماهیت این تگ آشنا شدید به سراغ روش های بهینه کردن آن می رویم. قبل از اینکه تکنیک های سئو و بهینه سازی این تگ را مطالعه کنید این را به شما بگوییم که مهم ترین نکته در عنوان، جذابیت آن، برای کسانی است که عبارت کلیدی مربوطه را جستجو میکنند و با صفحه مورد نظر شما در نتایج گوگل رو به رو می شوند.

با جذاب نوشتن این عنوان میزان کلیک نسبت به نمایش یا CTR شما افزایش پیدا خواهد کرد که بی نهایت در بهبود رتبه شما کمک خواهد کرد. اگر بخواهم واضح تر اهمیت این موضوع را به شما بگویم به این گونه است که اگرچه شما بسیاری از فاکتورهای گوگل را هم رعایت نکنید اما نرخ CTR شما بالاتر از سایر گزینه‌ها در نتایج گوگل باشد، شما رنک خوبی در گوگل خواهید گرفت.

هرچند فاکتورهای سئو عناوین در جهت خواسته و هدف کاربر است اما این موضوع را اینگونه بیان کردیم تا بهتر متوجه اهمیت CTR شوید.

 

قالب کلی یک عنوان صفحه بهینه:

عبارت کلیدی اصلی – عبارت کلیدی ثانویه – نام برند

 

طول عنوان صفحه چقدر باید باشد؟

گوگل معمولا بین 50 تا 60 کاراکتر تگ عنوان را در نتایج خود نمایش می دهد. اما چرا این عدد متغیر است؟ سایز در نظر گرفته شده برای نمایش عناوین صفحات در گوگل حداکثر 600 پیکسل است، درحالیکه بعضی کاراکترها عریض تر و بعضی باریک تر هستند برای مثال کاراکتر “آ” باریک تر از کاراکتر “ب” است. به همین دلیل نمی توان به طور دقیق مشخص کرد چند کاراکتر را باید در عنوان خود استفاده کنید. بر طبق تحقیقات وبسایت ماز (Moz.com) در 90 درصد حالات، 50 تا 60 کاراکتر در گوگل قابل نمایش است.

تگ تایتل در چه فضاهایی قابل نمایش است؟

با دانستن اینکه این تگ در چه فضاهایی و چگونه نمایش داده میشود میتوان بهتر به اهمیت آن پی برد.

  1. نتایج گوگل (result page)

    تگ عنوان در صفحه نتایج گوگل

  2. تب مرورگرها
    عنوان صفحه در مرورگرها

  3. شبکه‌های اجتماعی
    عنوان صفحه در شبکه های اجتماعی

سوالات متداول کاربران

منظور از عنوان صفحه چیست؟
منظور از عنوان در واقع متا تگ تایتل (<title>) است که برای نمایش در صفحه نتایج گوگل از آن استفاده میشود.

تفاوت متا تگ عنوان و عنوان مقالات چیست؟
عنوانی که در وبسایت خود مشاهده میکنید که در بالای مقالات شما قابل نمایش است با متا تگ عنوان متفاوت است و هر کدام کاربرد خاص خود را دارد . تگ بکار برده شده برای ساخت هر کدام هم متفاوت خواهد بود. متا تگ عنوان <title> و عنوان صفحه مقالات با تگ H1 قرار میگیرد.

متا تگ عنوان در سئو تاثیرگذار است؟
بهینه سازی این تگ به درک بهتر ربات گوگل از صفحه کمک خواهد کرد و همچنین با افزایش نرخ کلیک در بهبود جایگاه سایت شما تاثیرگذار است.

طول عنوان سئو شده چقدر است؟
تعداد دقیقی برای آن وجود ندارد و بر اساس نوع کاراکترهای استفاده شده تعیین میشود اما در حالت کلی میتوان طول عناون بهینه شده را بین 50 تا 60 کاراکتر دانست.

مطالب مرتبط

ارسال نظرات

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشه!

اگر سوال، ابهام، نظر و یا پیشنهادی دارید لطفا در بخش نظرات با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

همچنین میتوانید با کمک دکمه های اشتراک گذاری زیر، این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *