سئو تکنیکال یا فنی

سئو تکنیکال

عقل سالم در بدن سالم! احتمالا این ضرب المثل را شنیده اید که لازمه پیشرفت و بلوغ عقلی انسان‌ها را بدنی سالم می‌داند. سئو تکنیکال در واقع رعایت اصولی است که در نهایت خزش، ایندکس و درک آن را برای موتورهای جستجو آسان میکند. در این مقاله قصد داریم به معرفی سئو تکنیکال (Technical SEO) و فاکتورهای مهم آن بپردازیم.

سئو تکنیکال یا فنی چیست؟

رعایت استانداردها و اصول سئو در طراحی سایت که باید رعایت شوند تا رفتار و عملکرد ربات‌های گوگل مدیریت شود و درک سایت را برای آنها راحت تر کنند.

از آنجایی که این اصول سئو اغلب در زیرساخت فنی سایت انجام می‌شود و با محتوا ارتباط چندانی (نه همیشه) ندارد، به آن سئو تکنیکال یا فنی گفته می‌شود.

سئو تکنیکال، کمک به ربات های گوگل برای درک بهتر ماهیت و موضوع صفحات و ارتباط میان آنهاست.

چک لیست سئو تکنیکال

اکنون که با مفهوم اولیه سئو تکنیکال آشنا شده‌اید لازم است مهم‌ترین اقدامات آن را با هم مرور کنیم. همچنین میتوانید از این اقدامات به عنوان چک لیست، برای بررسی سئو فنی سایت خود استفاده کنید.

ساخت و بهینه سازی فایل Robots.txt

ویرایش فایل robots.txt

بهینه سازی فایل Robots.txt یکی از مهم‌ترین روش‌های مدیریت بودجه خرش یا Crawl Budget است. در این فایل دستورالعمل‌هایی برای ربات‌های گوگل و سایر ربات‌ها قرار گرفته است تا محدودیتی برای دسترسی آنها به برخی صفحات بوجود آورد.

با انجام چنین محدودیتی میتوانید از نرخ خزش برای ایندکس و بررسی صفحات مهم‌تر خود بهره ببرید.

برای مثال در بیشتر وبسایت‌ها، اطلاعات و پروفایل کاربری افراد نیاز نیست در جستجوهای گوگل جایگاه بگیرد بنابراین بهتر است این صفحات از دید ربات‌های گوگل دور بمانند تا فرصت بیشتری برای بررسی صفحات مهم‌تر داشته باشد.

 

با قرار دادن تابلو ورود ممنوع برای صفحات بی اهمیت، از بودجه خزش بیشترین استفاده را ببرید.

ساخت و بهینه سازی نقشه سایت

نقشه سایت که با پسوند XML ساخته میشود همچون فایل Robots.txt، برای بهینه سازی بودجه خزش مورد استفاده قرار میگیرد. در این فایل بیان میکنیم چه صفحاتی، با چه اولویتی کراول شود.

تعداد صفحات یک وبسایت، زیاد و در حال افزایش است از طرف دیگر بودجه خزش آن محدود است. درنتیجه این بودجه بهتر است برای صفحات جدیدتر و مهم‌تر صرف شود. این موضوع در سئو تکنیکال از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

استفاده صحیح از تگ‌های html

عناصر در Html علاوه بر نشانه گذاری و نمایش محتویات سایت میتوانند مفهوم و ماهیت آن را هم به ربات‌های گوگل بیان کنند.

اصلا مهم نیست زبان برنامه نویسی سایت شما چیست؛ در نهایت چیزی که در مرورگر کاربر می‌نشیند Html است. تگ‌هایی که در head بکار میروند در صورت استفاده صحیح، میتوانند در درک مفهوم و ماهیت صفحه برای ربات گوگل موثر واقع شوند.

دانستن تگ‌ها و ویژگی‌های مهم html مانند مطالعه آیین نامه راهنمایی و رانندگی لازم و ضروری است.

بهبود سرعت سایت

بهبود سرعت سایت

برای کاربران بسیار مهم است که پس از کلیک بر روی عنوان صفحه شما در نتایج گوگل، چه مدت طول میکشد تا لود کامل گردد.

طبق مطالعات انجام شده توسط Neilpatel در صورتی که زمان لود صفحه از یک به پنج ثانیه افزایش یابد، نرخ‌پرش یا بانس‌ریت به بیش از 90 درصد افزایش پیدا میکند.

در این که سرعت لود بالاتر بهتر است شکی نیست اما این موشوع تا حد بسیار زیادی به رقبای شما بستگی دارد.

در بررسی سرعت سایت میتوانید از ابزار Page Speed Insights استفاده کنید. این ابزار گوگل، فاکتورهای مهمی چون FCP، LCP و CLS را بررسی میکند.

پس از ورود به صفحه تست سرعت سایت گوگل، نواری وجود دارد که میتوانید آدرس صفحه‌ای از سایت را در آن وارد کنید. این کار را علاوه بر صفحه اصلی سعی کنید برای انواع مختلف صفحات همچون دسته‌بندی، محصول، بلاگ و سایر صفحات انجام دهید.

 

ابزار تست سرعت سایت

مفاهیم اولیه سرعت سایت

  • FCP: اولین محتوایی از صفحه که به کاربر نمایش داده شود و مخفف First Contentful Paint می باشد.
  • LCP: نمایش بزرگترین محتوای صفحه یا بزرگترین المان صفحه Largest Contentful Paint
  • CLS: میزان تغییرات چیدمان که پس از لود صفحه مشاهده می‌شود که مخفف عبارت Cumulative Layout Shift است.

کدهای نشانه گذاری یا structured data

راه‌های مختلفی برای کمک به درک ربات گوگل از محتوای صفحه وجود دارد که یکی از آنها استفاده از Structured data یا استانداردهای Schema است. این کدها علاوه بر کمک به ربات گوگل برای درک بهتر صفحه، میتوانند نوع نمایش صفحه در نتایج گوگل را تغییر دهد. از آنجایی که این کدها را کاربر مشاهده نمیکند و در زیرساخت سایت قرار میگیرد، آن را در دسته سئو تکنیکال قرار داده‌اند.

برای تست این کدهای نشانه گذاری میتوانید از ابزار structured data testing tool استفاده کنید.

صفحات 404

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو تکنیکال، برطرف کردن ارورهای 404 است که مانند وزنه به پای سایت بسته شده و مانع رشد آن خواهد شد. اما این صفحات 404 چگونه بوجود می‌آیند؟

ارور 404

این ارور بیانگر آن است که صفحه درخواست شده پیدا نشده است. حال ممکن است صفحه مورد نظر از ابتدا وجود نداشته باشد و یا بوجود آمده و پس از مدتی حذف شده است. ممکن است برای شما سوال ایجاد شده باشد که اگر صفحه‌ای را حذف نکنیم چطور امکان ایجاد ارور 404 وجود دارد؟

این موضوع در زمان لینک سازی داخلی و خارجی ممکن میشود؛ به این معنی که اگر شما یا شخصی دیگر به آدرس اشتباهی از صفحه شما لینک بدهد که وجود نداشته باشد، در اینجا یک ارور 404 برای شما ثبت خواهد شد. 

ریدایرکت و انتقال کاربر و ربات گوگل

صفحاتی ممکن است در سایت حذف یا جابجا شوند؛ لازم است برای جلوگیری از مشکلاتی همچون ایجاد صفحات 404، با مفاهیمی پایه آشنا شوید که میتواند در سئو سایت شما تاثیر بسزایی داشته باشد. ریدایرکت‌ها کاربر و ربات گوگل را از وضعیت صفحه مطلع و در صورت نیاز آنها را به صفحه دیگری منتقل خواهند کرد. انواع ریدایرکت بدین صورت است:

  • ریدایرکت 302: زمانی که قصد دارید به صورت موقت از آدرس دیگری برای صفحه‌ای خاص استفاده کنید باید از این نوع انتقال بهره ببرید.
  • ریدایرکت 301: برخلاف ریدایرکت 302 که برای انتقال به صورت موقت است، این نوع ریدایرکت به صورت دائمی صورت میگیرد.
  • ریدایرکت 410: در صورتی که صفحه مورد نظر حذف شده است و در آدرس دیگری هم قصد معرفی محتوای آن را ندارید باید از این نوع ریدایرکت استفاده کنید. با اینکار به ربات گوگل اعلام میکنید که این صفحه به صورت دائمی حذف شده است. البته سعی کنید قبل از حذف صفحات در سایت خود آنها را در ابزار Removals سرچ کنسول حذف کنید.
ارسال نظرات

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشه!

اگر سوال، ابهام، نظر و یا پیشنهادی دارید لطفا در بخش نظرات با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

همچنین میتوانید با کمک دکمه های اشتراک گذاری زیر، این مقاله را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *